Filarmonica Paul Constantinescu Ploiesti, Muzica simfonica Ploiesti, Filarmonica din Ploiesti

       

Director General: Prof. Corneliu Nicolae Irimia
 

Director Artistic: Octavian David Director Onorific: Ilarion Ionescu Galati Concertmaestru: Adrian Ceapa

Concertmaestru:

Cosmin Stoica

    
Filarmonica Paul Constantinescu
din Ploiesti a luat nastere prin unirea a doua mari nuclee si anume Societatea Filarmonica ce este infiintata in 1907 si Excelsior infiintata in 1908, dar care mai apoi devine Asociatia Filarmonica. in forma stabila orchestra apare in 1952, sustinand un concert inaugural pe 18 decembrie.

Filarmonica este denumita dupa un mare compozitor ce a trait in aceasta zona, Paul Constantinescu, iar sala de concerte a ei se numeste „Ion Baciu”, dupa marele dirijor ce a adus orchestra din Ploiesti la un alt nivel, personalizand-o. Implicarea sa in dezvoltarea orchestrei a fost foarte mare, fiind exigent in alegerea instrumentistilor, realizand turnee prin tara si multe alte asemenea activitati.

Aceasta a devenit celebra atat pentru turneele in strainatate ce au fost foarte apreciate, cat si pentru numele celebre de solisti si dirijori de talie internationala ce au venit la Ploiesti pentru a concerta, cum ar fi Igor Bezrodnii, Carlo Farina, Renald Czajkovski, Ion Voicu si multi altii.
 

De cativa ani Filarmonica a devenit si organizatoarea unor concursuri nationale si internationale precum Concursul National de Interpretare Paul Constantinescu pentru pian, vioara si canto sau Festivalul de Muzica Contemporana.

Astfel, atat pentru romani, cat si pentru straini reprezinta o mare valoare culturala si a muzicii, dar si un mod de promovare a talentelor tarii noastre, o incantare si o bucurie de fiecare data, Filarmonica Paul Constantinescu.

Dirijor:

  • Radu Postavar
  • Ovidiu Balan

Program:

  • Johann Sebastian Bach – Dublul Concert, in Re minor, pentru doua viori si orchestra , BWV 1043

Solisti:

  • Ana-Maria Truta si Cosmin-Horatiu Stoica
  • Henri Wieniawski – Concerul nr.2, in Re minor, pentru vioara si orchestra, Opus 22

Solist:

  • Spiridon Stoica
  • Joseph Haydn – Concertul in Do major pentru violoncel si orchestra

Solist:

  • stefan Cayacu
  • Henric Bernard Crussel – Concertul nr.2, in Mi bemol major, pentru clarinet si orchestra

Solist:

Vioara I:

  • Adrian Tottia – sef Partida
  • Lodrin Marin
  • Liliana Istrate
  • Gabriela Mihaita
  • Rodica Ion
  • Ana-Maria Truta
  • Georgiana Ionescu
  • Dan Gagiu
  • Stoica Spiridon
  • Dana-Corina Pintea
  • Calin Ceapa

Vioara II:

  • Mihai Misov
  • Stelian Nemtanu – sef Partida
  • Iolanda Vasilescu
  • Iulian Tomescu
  • Carmen Nasse
  • Ana-Carmen Vieru
  • Mihaela Bordea
  • Venerea Gagiu
  • Georgiana Caraivan
  • Oana Mares
  • Iulia Bandila
  • Lavinia Zota

Viola:

  • Gabriel Iacob – sef Partida
  • Mihaela Toma
  • Cosmin Faur
  • Georgiana Munteanu
  • Mirela Ivan
  • Georgiana Nae

Violoncel:

  • Sabin Verboschi – sef Partida
  • Mihaela Dascalu
  • Adriana Lupu
  • Elena Carlig
  • Sergiu Marin
  • Achim-Yldiko Bartalis

Contrabas:

  • Vasile Marian – Solist Instrumentist
  • Dan Budeanu
  • Aurel Burlan
  • Voicu Radu
  • Ciprian Matei
  • Andrei Francu

Flaut:

  • Florin Ouatu – Solist Instrumentist
  • Adrian Stoica – sef Partida
  • Alina Papara
  • Roxana Minculescu

Oboi:

  • Marius Miu – Solist Instrmentist
  • Danut Bandila – sef Partida
  • Radita Vlasceanu
  • Lujer-Mihai Alupoaie

Clarinet:

  • Daniel Radu – Solist Instrumentist
  • Constantin Stangaciu – sef Partida
  • Zefir Brezeanu
  • Elena Istrate

Fagot:

  • Maria Mates – Solist Instrumentist
  • Ion Vasilache – sef Partida
  • Cristian Buciumas
  • Tudor Popescu

Corn:

  • Liviu Savuta – Solist Instrumentist
  • Constantin Istrate -sef Partida
  • Dragos Horoba
  • Cristian Pargaru
  • Silviu-Carlos Patras

Trompeta:

  • Dan Huides – Solist Instrumentist
  • Aurelian Constantin – sef Partida
  • Sorrel Chiriac
  • Tiberiu-Razvan Fancu

Trombon:

  • Virgil Barladeanu – sef Partida
  • Adrian Cojocaru

Tuba:

Timpani-Percutie:

  • Cristian-Radu Valeanu – Solist Instrumentist
  • Aurelian Despa – sef Partida
  • Baracut Cecilia
  • Rusu Iustin

Pian si Elaborare:

  • Program Sala
  • Miruna Negrea-Stoica

Harpa:

Bibliotecar Muzical si Tehnoredactare:

  • Program Sala
  • Georgeta Bandila

Organizare:

Recuzita:

  • Gheorghe Vasile
  • Nicolae Buruiana

Electroacustician:

Garderobiere:

  • Vasilica Vasile
  • Camelia Stancu
  • Adriana Baloghi

Parerea ta ne intereseaza!

Written by Paul

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pensiuni in Brasov Ambient Residence Pensiuni in Brasov Camere de inchiriat in Brasov

Maya Club