Lewis Hamilton a castigat Marele Premiu al Germaniei

Lewis Hamilton a obtinut cea de-a doua victorie din acest sezon, dupa ce s-a impus in Marele Premiu al Germaniei de la Nurburgring, la capatul unei curse extrem de spectaculoase si cu multe rasturnari de situatie. Podiumul a fost completat de Fernando Alonso (Ferrari) si Mark Webber (Red Bull), in timp ce liderul clasamentului general, germanul Sebastian Vettel, a incheiat pe locul 4, dupa cea mai slaba prestatie din acest an. Campionul mondial a fost urmat de brazilianul Felipe Massa (Ferrari), pe care l-a depasit pe linia boxelor, in penultimul tur, in timp ce Adrian Sutil (Force India), Nico Rosberg si Michael Schumacher (ambii Mercedes GP), Kamui Kobayashi (Sauber) si Vitaly Petrov (Renault) au completat primele zece locuri. Britanicul Jenson Button (McLaren) nu a reusit sa completeze ziua excelenta a coechipierului sau si a abandonat pentru a doua oara consecutiv, de aceasta data din cauza problemelor mecanice. in urma acestei victorii, Hamilton, care a realizat si cel mai rapid tur (1:34.302), a preluat pozitia a treia a clasamentului general, condus in continuare la o distanta apreciabila de Sebastian Vettel. Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial de Formula 1 va fi Marele Premiu al Ungariei, care va avea loc in weekendul 29-31 iulie.